Soru-4

Soru-4: Sabah Ezanlarının Ramazan ayında daha erken okunmasının sebebi nedir? Ramazan ayında imsak vakti diğer aylardan farklı mıdır?

Cevap-4: Orucun başlangıcı fecr-i sâdığın doğuşu iledir. Takvimlerde belirtilen "imsak" vakti orucun ve sabah namazının başlangıcını gösterir. Hem Ramazan’da hem de Ramazan haricinde oruç tutacak olanlar imsak vaktiyle beraber oruca aykırı davranışları terk etmelidirler.

Ezanın vaktinden önce okunması oruçlu için yeme içmeyi yasak hale getirmediği gibi geç okunması da yeme içmenin ezana kadar mübah olduğunu ifade etmez. Ülkemizde sabah ezanı, Ramazan ayında tam vaktin girdiği anda, yani "İmsak" vaktinde okunmaktadır. Ramazan ayında ezanın tam vaktinde okunması, oruca başlama zamanını belirtmek içindir. Ramazan ayı dışında ise sabah ezanı güneşin doğmasına yaklaşık bir saat kala okunmaktadır. Bu, sabah namazının müstehap olan vaktinde kılınması amacıyla yapılan idari bir uygulamadır. Çünkü sabah namazının ortalık biraz aydınlandıktan sonra kılınması müstehap kabul edilmiştir.