DÜNYA KIBLE GÜNÜ

Kıble, Mekke´de "Kabe" denilen kutsal bina olup, Allah´ın emri ile Hz. İbrahim ve oğlu Hz. İsmail tarafından yapılmıştır.

İstikbal-i Kıble; Namazı kıbleye yönelerek kılmaktır. Namazı kıbleye yönelerek kılmak şarttır. Mekke´de bulunan ve Kabe´yi gören kimse doğrudan doğruya Kabe´nin kendisine yönelir.

Kabe´yi görmeyen kimse ise, Kabe´nin bulunduğu tarafa yönelerek namazını kılar.

Mekke şehrinin koordinatları; enlem 21° 26´ , boylam 39° 49´ şeklindedir.

Güneşin arz üzerinde bakıldığında görüldüğü nokta (astronomik ifade ile deklinasyonu) her gün için değişmektedir. 

Güneşin deklinasyonu ; 21 Haziranda kuzey yarım kürede +23° 27´ , 21 Aralıkta güney yarım kürede 23° 27´ şeklindedir.

Kıble Saati ; Kabe´nin bulunduğu nokta , güneşin arz üzerinde bakıldığında görüldüğü yer ve bulunduğumuz nokta arasında oluşan küresel üçgenin trigonometrik çözümünün zaman cinsinden ifadesidir. Güneşin deklinasyonu değiştikçe kıble saatleri de günlük olarak değişmektedir. 

Güneş arz üzerinde görünen seyri sırasında 28 Mayıs ve 16 Temmuz günlerinde bulunduğu yerden alınan izdüşümü Mekke´nin tam üzerinde bulunduğundan Mekke´nin enlemi (21° 26´) ile Güneşin deklinasyonu (21° 26´) aynı olmaktadır.

Türkiye saatine göre 28 Mayıs gunu saat 12:18´de ve 16 Temmuz günü saat 12:27´de Edirne´den Kars´a kadar tüm ülkede kıble saatleri aynı olmaktadır.

Dünyanın değişik ülkelerinde , kendi mahalli saatlerine denk gelecek şekilde kıble saatleri değişmekle birlikte günleri değişmediğinden bu iki güne yani 28 Mayıs ve 16 Temmuz günlerine Dünya Kıble Günü denilmektedir.